Zobrazení: 77

kudlacek cenaIFAPAU příležitosti Mezinárodního sympozia aplikovaných pohybových aktivit (APA), které v polovině června pořádá finská University of Jyväskylä, byl za celoživotní přínos oboru oceněn Martin Kudláček z Fakulty tělesné kultury UP. Protože se konference koná online, převzal plaketu Elly D. Friedmann Award s předstihem z rukou svých kolegů z katedry APA.

„Jsem velmi poctěn. Rád bych ale zdůraznil, že tu oceňovanou práci jsem mohl odvést i díky mimořádnému týmu, který na katedře máme, také díky kolegům z České asociace APA, Evropské federace APA a redakce European Journal of APA. Ocenění tedy patří i všem těmto lidem, se kterými jsem měl možnost dosud spolupracovat,“ uvedl laureát.

Profesor Martin Kudláček se oblasti aplikovaných pohybových aktivit na Univerzitě Palackého věnuje od roku 2001, zkušenosti získal mimo jiné jako doktorand v USA, kde trénoval basketbalisty na vozíku a para hokejisty. Je garantem studijního programu Aplikované pohybové aktivity na FTK UP a má za sebou řadu úspěšných národních i mezinárodních projektů z oblasti sportu zdravotně postižených. Stál u zrodu České asociace APA a odborného časopisu European Journal of APA, také u počátků vzdělávacích programů Mezinárodního paralympijského výboru a u vzniku českého para hokeje.

Ocenění Elly D. Friedmann Award, pojmenované po zakladatelce State Teachers College of Physical Education v Izraeli a přední odbornici na rehabilitační a integrační funkci pohybu, uděluje Mezinárodní federace APA (IFAPA) významným osobnostem aplikovaných pohybových aktivit za jejich přínos oboru, neutuchající nadšení do práce na jeho dalším rozvoji a za inspiraci ostatním. Poprvé bylo uděleno v roce 1991.

Martin Kudláček je druhým českým laureátem této nejvýznamnější světové ceny v oboru APA. Už v roce 2009 ocenění obdržela Hana Válková, spoluzakladatelka dnešní katedry aplikovaných pohybových aktivit na Fakultě tělesné kultury UP a jedna z předních osobností oboru v ČR. V současnosti působí na Masarykově univerzitě.

kudlacek cenaIFAPA

Martin Višňa, foto Jiří Vrba