logo FTK UP
logo APA projekt

Rovné příležitosti ve vzdělávání v Olomouckém kraji

fb web  location web  yout web

Regionální centrum aplikovaných pohybových aktivit (RC APA) vzniklo v roce 2018 jako součást Implementace krajského akčního plánu (IKAP) Olomouckého kraje. Sídlí na FTK UP v Olomouci a detašovaném pracovišti SŠ polytechnická, Rooseveltova 79, Olomouc. V současné době je RC APA financované Olkrajem v rámci projektu „Rovné příležitosti ve vzdělávání v Olomouckém kraji“.

RC APA se primárně věnuje vzdělávání pedagogických pracovníků v problematice aktivního zapojení dětí, žáků a studentů do školních i mimoškolních pohybových aktivit. Je partnerskou organizací pro PPP a SPC Olomouckého kraje a tím i pro rodiče žáků se SVP. Koordinuje a realizuje podporu materiální i personální, poskytuje metodické materiály, realizuje tématické semináře a workshopy.

Aktivity RC APA nejsou legislativně vymahatelné, jsou bezplatné a jsou poskytovány v souladu s právními normami a standardy.

Mgr. Ladislav Baloun, Ph.D.

Tel.: 735 166 550
Profesní zaměření: Judo, úpolové a psychomotorické aktivity

Mgr. Eliška Vodáková

Tel.: 728 061 720
Profesní zaměření: Plavání, vodní aktivity, dechové cvičení, volnočasové aktivity

Mgr. Markéta Hajduková

Tel.: 605 214 592
Profesní zaměření: Zdravotní tělesná výchova, volnočasové aktivity, jóga, volejbal, Nordic walking

Mgr. Adam Jarmar

Tel.: 773 511 051
Profesní zaměření: Lyžování, snowboarding, monoski, outdoorové pohybové aktivity

woodie 2V Centru pohybové gramotnosti v inkluzivním vzdělávání na střední průmyslové škole v Jeseníku (emko) to žije a během podzimu zde proběhly tři různorodé akce s cílem podpořit pedagogické i nepedagogické pracovníky, kteří se podílejí na vzdělávání dětí, žáků a studentů prostřednictvím rovného přístupu v oblasti vzdělávání v pohybové gramotnosti.
V září se uskutečnil seminář na téma “plavání aplikované v inkluzivním vzdělávání“. Začal přednáškou zaměřenou na legislativu a poté následovala praktická část v bazénu v České Vsi s konkrétními tipy podpory pro žáky se SVP pod vedením zkušených lektorek Mgr. Kláry Botkové a Mgr. Elišky Vodákové.

Na začátku listopadu přijela do Jeseníku lektorka Mgr. Lenka Fasnerová z Centra pohybu v Olomouci a představila zájemcům Woodie a jeho mnohostranné využití. Jedná se o balanční fitness pomůcku zaměřující se na správnou aktivaci a posílení hlubokého stabilizačního systému. Velkou předností je zábavnost a intuitivní, téměř až návykové cvičení všechny oslovilo.
Jen o týden později přijali pracovníci Centra APA v Olomouci pozvání ředitele emka Mgr. Jiřího Viterny na Den otevřených dveří a prezentovali zde část svých aktivit. Ukázali hravou formou studentům i návštěvníkům práci se sportovními invalidními vozíky a laserovou střelbu naváděnou zvukem. Intenzivní zpětná vazba a pozitivní ohlasy jsou potvrzením, že organizace těchto akcí je smysluplná.
Spolupráce emka s Centrem APA pokračuje a 2. 12. nás čeká celodenní program s názvem „Ambasáda pohybu pro všechny“. Praktickými i teoretickými semináři se bude prolínat myšlenka o prosazení pohybového režimu a podpory zdraví ve všech (psycho-socio-fyzio) rovinách jak u žáků, tak i pedagogů. Sdílet své zkušenosti zde bude mnoho erudovaných osobností z FTK v Olomouci.
A po Novém roce se můžeme na emku opět těšit na lektorku Mgr. Lenku Fasnerovou. 11. 1. povede seminář, kde bude představena metoda zdravotního cvičení FitPainFree a pohybově akční Line Dance.
Tak snad brzy na viděnou na některé z plánovaných akcí.

Těšíme se :) Koordinátor APA pro Jesenicko

Mobil: +420 728 061 720

hajdukova kontakt webKonzultant APA

77111