Zobrazení: 480

APABrusel01Díky iniciativě europoslankyně Olgy Sehnalové se její kolegové v Bruselu mohli seznámit s činností Centra aplikovaných pohybových aktivit (APA) fakulty tělesné kultury a také dalších dvou významných organizací působící v oblasti pohybových aktivit přizpůsobených osobám se specifickými potřebami – Centrum Paraple a Cesta za snem.

„Aplikované pohybové aktivity jsou velmi důležité pro zlepšení kvality života osob se zdravotním postižením, seniorů nebo obecně lidí se speciálními potřebami. I ti potřebují zůstat mobilní a užívat si zábavu, kterou nám přináší sportovní a aktivní život,“ zdůraznila na zahájení akce Olga Sehnalová, která je předsedkyní parlamentní meziskupiny zabývající se právy osob s postižením. Připomněla také, že Česká republika má v této oblasti dlouhou tradici, vždyť první sportovní hry pro lidi s tělesným postižením se konaly v roce 1948 v Kladrubech, ještě před prvními paralympijskými hrami. A že olomoucká fakulta je jednou z mála škol v Evropě, kde se dají aplikované pohybové aktivity studovat jako samostatný obor.

Poslanci, jejich asistenti a návštěvníci europarlamentu si během Týdne aplikovaných pohybových aktivit mohli vyzkoušet mimo jiné zbrusu nový handbike trenažer, goalball nebo jízdu zručnosti na vozících či zhlédnout fotografie a videa například z Expedice přes bar, kterou připravují studenti FTK. Právě jeden z účastníků expedice zprostředkoval kontakt na europoslankyni Sehnalovou a brzy byla akce v Bruselu na spadnutí.

„Oslovili jsme ještě dvě organizace, o kterých si myslím, že jsou aktuálně u nás v této oblasti nejznámější, aby to nebylo jen o nás, ale o aplikovaných pohybových aktivitách v České republice. Centrum Paraple je u nás nejznámější organizace, která se zabývá komplexní rehabilitací, na pohybové eventy pro osoby se zdravotním postižením u nás zase není nikdo lepší než Cesta za snem,“ uvedl Ondřej Ješina z Centra APA. „K dispozici jsme měli velkorysý prostor v podstatě na hlavní křižovatce celého europarlamentu, a i když tam bylo zároveň více dalších exhibicí, troufám si říci, že jsme pro poslance a zejména pak jejich asistenty byli velice atraktivní. Hned vysvlékali saka a překonávali se na trenažeru nebo závodili na vozících,“ dodal.

Prezentace ale nebyla jen o závodění nebo hrách, řešila se také témata související se zapojením organizací působících v oblasti aplikovaných pohybových aktivit do evropských sociálních fondů nebo třeba změny legislativy ve vztahu k osobám s postižením, také další možné akce, ať už odborné či praktické. „Za nejpřínosnější považuji rozhovor s Catherinou Naughton z European Disability Forum, která nám oproti protokolu věnovala mnohem více času. Zajímala se o to, jak naše fakulta spolupracuje se zahraničními partnery, jak využíváme evropské fondy. Také došlo ke schůzce se zástupci Evropské asociace poskytovatelů sociálních služeb zřizované přímo Evropskou komisí, kde jsme mluvili o tom, že naše fakulta může být zástupcem České republiky, co se týče vzdělávání v oblasti životního stylu osob se zdravotním postižením. Právě tato asociace sbírá podněty z praxe, na jejichž základě poté zmíněné forum řeší možné změny legislativy nebo třeba doporučení. A mimo jiné už nyní řešíme s asistentem jednoho českého poslance, který byl v Bruselu zrovna na stáži, připomínky k některým našim zákonům,“ prozradil Ješina. 

Toho během prezentace v europarlamentu potěšilo i to, že se k olomoucké výpravě hlásili pracovníci či účastníci stáži, kteří v minulosti absolvovali studijní pobyt na FTK. „Jakmile uviděli univerzitní či fakultní roll up, přišli za námi. Například jedna Polka vzpomínala, jak před deseti lety na naší fakultě studovala, a byla ráda, že se s námi může vidět v místě, kde pracuje,“ uzavřel Ješina.

 

APABrusel01

APABrusel02

APABrusel03

APABrusel04

APABrusel05

 

text: Martin Višňa, foto: Kristýna Navrátilová, Daniel Mikeška