Prevence předčasných odchodů ze vzdělávání (KA03)
Jednou z klíčových aktivit projektu RPVOK jsou předčasné odchody ze vzdělávání, které je potřeba vnímat v širokém kontextu sociálních a ekonomických vztahů, ale i školského systému. Opuštění vzdělávání bez dostatečné kvalifikace, nese s sebou negativní důsledky především v podobě zvýšeného rizika nezaměstnanosti mladistvých a rizika sociálního vyloučení. Problém je závažný zejména v situaci, kdy žák po odchodu ze střední školy, z odborného vzdělávání nebo základní školy nepřechází na školu jinou, nebo do jiného oboru a nezíská tak žádnou odbornou kvalifikaci, která je podmínkou pro uplatnění na trhu práce.
Z tohoto pohledu je potřeba věnovat předčasným odchodům ze vzdělávání zvýšenou pozornost. Zkušenosti i výzkumy ukazují, že předčasné odchody ze vzdělávání mají zpravidla komplexní charakter a jsou podmíněny řadou dlouhodobých příčin, proto ani jejich řešení nemůže být jednoduché. Proto se v rámci KA03 Prevence předčasných odchodů ze vzdělávání chceme zaměřit na komplexní preventivní a intervenční aktivity, které budou zaměřeny na žáka, jeho rodinu a školu.
Klíčová aktivita Prevence předčasných odchodů ze vzdělávání je především zaměřena na podporu preventivních, intervenčních a kompenzačních opatření u žáků ZŠ a SŠ s akcentem na žáky sociálně znevýhodněné a kulturně odlišné, žáky s potřebou podpůrných opatření a žáky z nepodnětného rodinného prostředí, kteří jsou nejvíce ohroženi předčasným ukončením školní docházky.
Krajské centrum prevence předčasných odchodů (KCPPO) ze vzdělávání vznikne na základě stávající struktury Pedagogicko-psychologické poradny Olomouckého kraje. Centrum povede Krajský metodik prevence předčasných odchodů ze vzdělávání, který vytvoří tým 5 metodiků prevence předčasných odchodů ze vzdělávání. Každý metodik bude působit na jednom z 5 zapojených pracovišť Pedagogicko-psychologické poradny Olomouckého kraje (v Olomouci – krajský metodik, Přerově, Prostějově, Šumperku, Jeseníku). Každý z těchto metodiků bude koncepčně realizovat preventivní, intervenční a kompenzační opatření směřující k minimalizaci rizik předčasných odchodů ze vzdělávání na základních a středních školách v okresu působnosti pracoviště PPP. V centru bude také působit Koordinátor věcných aktivit KCPPO, jehož hlavním úkolem bude koordinace činností projektu se standardními činnosti PPP a SPC Olomouckého kraje.
Na základě rozboru zjištěných skutečností, proběhne hledání možnosti motivace a podpory žáků. Pro konkrétní školu bude metodikem navržen soubor vhodných opatření, která budou realizována ve spolupráci se ŠPP a pedagogy dotčené střední školy. Tato opatření lze rozdělit do tří hlavních kategorií: preventivní, intervenční a kompenzační.
Zveřejnění obsahu a výsledků práce KCPPO ze vzdělávání bude prezentováno na webovém portálu www.ikap.cz projektu IKAPOK II. Portál bude navazovat na stávající portál projektu IKAP OK I a bude i nadále sloužit pro shromažďování a přenos informací, jako centrální komunikační platforma a úložiště veškerých dokumentů projektů IKAPOK II a RPVOK. Na portále bude zřízena online poradna, ve které budou na dotazy odpovídat metodici KCPPO.