UP logo

logo APA webCentrum APA

Centrum aplikovaných pohybových aktivit

fb web  youtube web 
Vysokoškolské studium ATV a APA
Praxe a staze
Programy/Semináře/Konference

APIVNews3I v době adventní jsou činnosti pod hlavičkou našeho projektu Podpora vzdělávání dětí, žáků a studentů prostřednictvím rovného přístupu v oblasti pohybové gramotnosti alias APIV v plném proudu, mimo jiné se pomalu, ale jistě připravujeme na blížící se konec prvního monitorovacího období. A budeme velmi rádi, pokud si ve vrcholícím předsvátečním shonu uděláte chvíli času na třetí přehled projektových novinek. 

 

 

 

PF 2018
V prvé řadě bychom vám všem chtěli popřát příjemné prožití vánočních svátků a silvestrovských oslav a mnoho úspěchů a především štěstí a zdraví v roce 2018. Ať je ten nový rok minimálně tak dobrý jako končící letošní a ať je naše spolupráce minimálně tak plodná, jako tomu bylo dosud! 

Kompetenční rámce
Než oblohu rozzáří novoroční ohňostroje, dokončíme práci na kompetenčních rámcích, které jsou součástí klíčové aktivity 3. Tyto standardy vymezí kompetence učitelů a asistentů pedagoga v APA a ITV, konzultantů APA a pedagogů volného času a instruktorů v APA. Využití najdou nejen při naplňování cílů našeho projektu. 

Výběrová řízení
Aktuálně také dokončujeme podklady pro vypsání výběrových řízení na pořízení nových outdoorových i indoorových sportovně kompenzačních a rehabilitačních pomůcek, které budeme my a spolupracující organizace využívat k práci. A vězte, že to není snadné, chceme toho totiž pořídit opravdu dost, jen namátkou z těch sportovních věcí: biski, dětské sportovní vozíky, stoly na showdown, handbiky, race runnery a další a další. Průběžně budeme informovat o tom, co se již povedlo zakoupit a kde a za jakých podmínek budou pomůcky k dispozici. 

Individuální vzdělávací plány a mimoškolní aktivity
Započali jsme práce na více než 25 individuálních vzdělávacích plánech či plánech pedagogické podpory v téměř všech regionech České republiky. Pracujeme také na rozšíření nabídky mimoškolních aktivit, kdy vzrůstá zájem o plavání, ale začínáme plánovat i turistické akce, ať už pěší, cyklistické nebo na vodě na příští rok. Velkou výzvou je už zimní sezona a obrovský zájem o víkend pro rodiny, který chystáme na začátek února v Loučné nad Desnou.

Lednové workshopy
IKAP, to je zkratka partnerského projektu Olomouckého kraje Rovný přístup ke vzdělávání s ohledem na lepší uplatnitelnost na trhu práce, který byl odstartován v listopadu. U příležitosti jeho zahájení se na 15. ledna připravuje workshop, na jehož programu se budeme podílet, mimo jiné ukázkami pÁPÁ hrátek a Paralympijského školního dne a ukázkou práce se sportovně-kompenzačními pomůckami.
Těmto pomůckám bude věnován také workshop, který chystáme na dny 19. a 20. ledna. Zveme na něj i zástupce firem, které se zabývají výrobou a prodejem kompenzačních pomůcek, či organizací, které pořádají nejrůznější aktivity pro osoby se zdravotním postižením. V sobotu 20. ledna bude workshop propojen se Dnem otevřených dveří na naší Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého, případní zájemci se tedy budou moci dozvědět i leccos o studiu aplikované tělesné výchovy a aplikovaných pohybových aktivit a prohlédnout si prostory naší domovské katedry. 

Dny na monoski
V lednu se také rozeběhne série Dnů na monoski, na nichž si můžete bezplatně vyzkoušet jízdu na monoski a dalších zimních sportovně-kompenzačních pomůckách pro osoby s postižením. V těchto termínech se můžete dostavit bez ohlášení nebo jako součást větší skupiny (v tomto případě je lepší se dopředu ozvat, abychom pro vás mohli zabezpečit nejvhodnější čas a personál, který se vaší skupině bude plně věnovat):
13. 1. areál Skitech Kunčice, Staré Město (okr. Šumperk)
11. 2. Ski areál Hlubočky (okr. Olomouc)
17. 2. Ski areál Olešnice na Moravě (okr. Blansko)
24. 2. Ski areál Rališka, Horní Bečva (okr. Vsetín)
3. 3. Ski areál Hlinsko (okr. Chrudim)
10. 3. Ski areál Troják, Rajnochovice (okr. Kroměříž)
Dny na monoski připravujeme ve spolupráci s lyžařskými školami Newman school, Ski fanatic a Yetti ski Troják. 

Z osvětových akcí
Když už jsme zabrousili v osvětových akcích do blízké budoucnosti, je třeba připomenout i ty, které jsme uspořádali v uplynulých týdnech. S programem Paralympijského školního dne jsme zavítali na ZŠ Šumperk, Dr. E. Beneše 1, s pÁPÁ hrátkami zase na školky v Rychnově nad Kněžnou a v Dolní Čermné u Lanškrouna. Kromě toho jsme uspořádali i Sportovní APA den na olomoucké SŠ, ZŠ a MŠ pro sluchově postižené na třídě Kosmonautů. Během něj si žáci mohli na deseti stanovištích vyzkoušet nejrůznější pohybové aktivity, jako třeba bocciu nebo hod kin-ballem. 

Téměř 93 tisíc v punči pro ranou péči
Zmínit musíme ještě jednu akci, na které jsme se podíleli s dalšími kolegy z naší Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého. Poslední listopadové pondělí jsme se totiž postavili za pult dobročinného stánku organizace Dobré místo pro život a prodejem punče se nám podařilo vydělat necelých 93 tisíc korun, přičemž výtěžek po odečtení nákladů podpoří Středisko rané péče Olomouc, které pomáhá rodinám s dětmi se zrakovým a kombinovaným postižením. Ještě jednou všem konzumentům, muzikantům, prodejcům a všem dalším, kteří přiložili ruce i jiné části těla k dílu, děkujeme! 

PlevaPavelPředstavujeme konzultanty: Pavel Pleva
Druhým konzultantem, kterého si představíme, je ten, který má v působnosti Moravskoslezský a Zlínský kraj. Pavel Pleva pochází z Příluk, části Zlína. K aplikovaným pohybovým aktivitám se dostal náhodou, po absolvování střední průmyslové školy polytechnické, obor mechanik elektronik, který prý nebyl ten nejlépe zvolený, si podal přihlášky na různé vysoké školy. Až v průběhu studia v Olomouci si uvědomil, že ho oblast APA baví a zajímá, nejvíce pak lyžování a outdoorové aktivity pro osoby se zrakovým a tělesným postižením. A protože miluje hory, chtěl by do horského prostředí dostat co nejvíce lidí s postižením, ať už za výukou nebo na výlet, v létě nebo v zimě. Vedle lyžování a dalších zimních aktivit rád běhá a vyjíždí na výlety, a pokud budete potřebovat pomoc se servisem lyží, můžete se na něj obrátit. A mimochodem prý by se rád naučil svařovat, protože správný chlap by se neměl bát svářečky.

 

Martin Višňa

Kontakt

Univerzita Palackého v Olomouci
Fakulta tělesné kultury
Centrum APA
třída Míru 117
771 11 Olomouc

Další informace

Partneři Centra APA

OPVK hor logolink

Design, code: Mgr. Jiří Veverka  |  Administrace

© Centrum APA, Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci